Technologie z prvního iPhonu jsou dnes přirozené

- - Apple

Nedávno jsem přemýšlel nad tím, jak by vypadaly dnešní smartphony nebýt iPhonu. Kromě toho, že určil přibližné tvary a dal vzniknout moderním systémům, byl právě iPhone tím, který přinesl i mnohé technologie. Většinu z nich dnes považujeme za samozřejmost a jejch využívání je totožné na většině platforem – ať už se jedná o software nebo hardware. Když však Steve Jobs představoval v roce 2007 první iPhone, byly tyto novinky opravdovou revolucí v mobilním odvětví. Tady je pět z nich, které mě napadly a jedna zajímavost z Twitteru navíc.

1. Multitouch

Works like magic, No stylus, Far more accurate, Ignores unintended touches, Multi-finger gestures, Patented! To byla hlavní hesla při představování nové technologie, která poprvé využívá více prstů pro ovládání UI na displeji. Dnes patláme po displeji denodenně minimálně dvěma prsty při zoomování a čtyřmi i pěti při gestech na iPadu. Jak by asi vypadalo ovládání telefonu bez multi-touch? Zoomovali bychom pouhým dvojklepnutím nebo třeba gestem, které funguje v Google mapách? Kdo ví…

2. Gorilla Glass

Vzpomenete si na staré smartphony, které se ovládali plastovým klacíkem a kvůli rezistivní technologii měly dost měkký displej? Po pár měsících je většinou zdobilo pár nehezkých rýh. Tvrzené sklo od Corningu by na svět pravděpodobně nakonec přišlo, určitě by to však nebylo v roce 2007, potažmo o rok dřív, kdy začal Jobs vyjednávat s Corningem. Firma na tvrzeném sklu pracovala poměrně dlouho (prapředek Gorilla Glass vzniknul náhodou už v sedmdesátých letech), avšak až požadavky Applu donutily experimenty rozjet na plno. Díky obrovské zakázce na tenké odolné sklo mohla firma přestavět celou továrnu na výrobu Gorilla Glass a vyvinout první generaci zázračného materiálu, jenž chránil displej prvního iPhonu.

3. Proximity senzor a akcelerometr

V iPhonu se poprvé objevila dvojice senzorů, jejichž zakomponování do té doby nikoho nenapadlo. Jejich funkce opět přidaly na přirozenosti ovládání. Pokud multi-touch byl kouzlem, o automatickém otáčení obsahu na displeji se dá říct to samé. Vzpomínáte si na otáčecí tlačítko, které bylo nedílnou součástí nejedné aplikace pro Windows Mobile?

Ani proximity senzor do té doby nikdo nepoužil. Jednoduché čidlo, které snímá okolní světlo a v případě hovoru a přiblížení k uchu deaktivuje displej, je jednoduchých a elegantním řešením.

4. Slide to unlock

Stiskněte * pro odemknutí klávesnice. Hláška, kterou dotykové telefony zabily, byla nahrazena buď dedikovaným tlačítkem někde na boku smartphonu nebo virtuálním tlačítkem, které bylo nutné na určitou dobu přidržet. Jednoduché šoupnutí virtuálním zámkem urychlilo od emknutí telefonu a přitom dostatečně zamezilo nechtěným hovorům z kapsy. Nakonec díky tomu mohly vzniknout interaktivní notifikace a devítibodové zámky v Androidu.

5. Kinetické scrollování

I taková maličkost jako pozvolný dojezd prvků na displeji, může přirozené ovládání telefonu vylepšit o obrovský kus. V dobách před iPhonem se seznamy kontaktů, playlisty a mailové schránky zastavili v okamžiku, kdy se prst vzdálil od displeje. Dnes se s aplikací, která by kinetické scrollování neobsahovala prakticky nesetkáte.

+1 Kouzelné víko v notebooku

Nedávno někdo zmínil na Twitteru další vylepšení, které Apple poprvé zakomponoval do přenosného počítače. Poprvé využil senzoru, který snímá dovření displeje a zařídí uspání či hibernaci notebooku.