10 důvodů proč čtu na Kindlu

- - Technologie

Před dvěma měsíci sepsal Lukáš Václavík na Cnews glosu o tom, proč dává přednost papírovým knihám. Já stojím na opačné straně barikády. Poslední papírovou knihou, kterou jsem držel v ruce, byla povinná četba ve škole a čtu zásadně na Kindlu. Protože jej používám někdy od podzimu, dozrál čas na sepsání několika důvodů, proč bych Kindle za knížku nevyměnil.

1. Vyberu, stáhnu, čtu

Protože se řadím k tvorům extrémně nedočkavým, během čekání na doručení objednané knížky by mě chuť na čtení přešla. Protože mě konzumování textu v angličtině nedělá zásadní potíže, rád využívám služeb Amazonu. Pokud se dostanu k recenzi na zajímavé dílo, které mě zaujme, není nic snazšího než si otevřít Amazon, knížku si najít a pomocí 1-click nákupu ji koupit. Synchronizace se čtečkou je otázka minuty.

2. Nákup z postele

Protože se řadím k tvorům extrémně líným, bloumání po knihkupectví, nedej bože po knihovně a pátrání po kýžené knížce mě nebaví už při pouhém pomyšlení. Zato nákup z postele, který můžu provést přímo na ultralehkém zařízení je maximálně návykový. Kromě toho, že knížek většinou nakoupím víc, než jsem měl v plánu je to vrchol komfortu.

3. Minimální váha

Kdybych si měl knížky, které mám v Kindlu vyskládat do běžné knihovny, pravděpodobně by to byla vitrína přes celou zeď. V digitální podobě ale má jen necelé čtvrt kilo a pohodlně ji vrazím do brašny k notebooku nebo kterékoliv jiné tašky. Pokud mám někam jet, nemusím řešit, co si vezmu za čtení. Když se mi nebude líbit nic z toho, co mám, cokoliv pohodlně pořídím via 3G/EDGE.

4. Integrovaný slovník

Jak už jsem psal výše, rád se občas vzdělám a přečtu si něco anglicky. Pokud se ale jedná o beletrii, často se setkám s knižním výrazem, který v mojí slovní zásobě postrádám. Díky doinstalovanému slovníku ale není problém na dané slovo kurzorem najet a zobrazit překlad, popřípadě i výklad. Při představě, že ve vlaku listuji dvoukilovou biblí a u toho ještě hledám jediné slovíčko ve slovníku, mě vstává porost hlavy.

5. Vyhledávání

Analogovým knihám bych odpustil jejich postupné žloutnutí, možná i jejich hmotnost a neergonomičnost. Ale to že nemají triviální Ctrl+F nedokážu akceptovat. Když jsem byl studentem, tuto funkci bych v učebnicích využíval neustále. A protože se řadím k tvorům zapomnětlivým, i když si chci něco označit k pozdějšímu využití, většinou na to zapomenu. Pak samozřejmě nezbývá nic jiného, než danou část hledat. V Kindlu je to otázka okamžiku, u klasické knížky to jsou otravné minuty zdlouhavého „kde to sakra bylo?“.

6. Ranní tisk ke kávě

Protože potřebuju neustálý přehled o tom, co se děje ve světě (především IT), do Kindlu se mi každý den stahují aktuální články z odborných i obecných webů. Samozřejmě, že bych si je mohl přečíst i na displeji notebooku, ale tříkilovou potvoru strašně nerad pokládám do peřin či na svůj klín při ranním trůnění. Nehledě na to, že při autobusovém čtení do práce by mě půl cesty nabíhala Windows.

7. Pohodlné poznámky

Na Kindlu si rád přečtu i odborné články, ze kterých pak vycházím při psaní Extra PC. Dost tedy ocením funkci jednoduchých poznámek, které můžu nejen vložit během psaní, ale později je taky snadno exportovat. Jen škoda, že si Kindle nerozumí s Evernote…

8. Víc čtu

Přesnější by bylo tedy „čtu“. Čtení na Kindlu mě prostě baví a tak nějak mě ta celková pohodlnost a jednoduchost donutí alespoň něco krátkého přelouskat. Než jsem si pořídil Kindle, nákup knížky mě nenapadl a v papírové podobě jsem přečetl tak maximálně televizní program.

9. Whispersync

Amazon má Kindle aplikace jak pro iOS, Android a Blackberry, tak i pro Windows a Mac OS. Díky Whispernetu se do všech klientů stáhnou všechny knížky. Kromě toho se synchronizuje i progress ve čtení. Když si Kindle zapomenu, není problém si něco málo přečíst na displeji iPhonu nebo notebooku. A protože se nám do redakce dostal Acer Iconia Tab s Androidem 3.0 mohl jsem vesele pokračovat v rozečtené knížce na tabletu.

10. Je to geekovina

Ať už bylo předešlých devět důvodů jakkoliv hlubokých, tím hlavním je fakt, že je Kindle dostatečně geek-like. Proč bych měl číst běžnou knížku, když nemá USB konektor a nemůžu do ní díky tetheringu nasdílet 3G připojení. Nemluvě o tom, že mi v případě nouze neposlouží jako Twitter klient.